
Znaczenie handlowe i polityczne sprawiło że język polski stał się międzynarodową mową we wschodniej części kontynentu. Posługiwało się nim wiele narodów zamieszkujących tereny Rzeczypospolitej, oraz był popularny w krajach ościennych. Języka polskiego często uczyli się kupcy niemieccy i czescy. Używano go na dworze Moskiewskim (podobnie jak popularne były tam polskie stroje i meble). Używała go również kancelaria Chanatu Krymskiego w celu sporządzania dokumentów.
Wpływ Polski na inne kraje Europejskie nie sięgał jedynie języka i nie rozpoczął dopiero w czasach nowożytnych. Polska wywierała znaczny wpływ tak na modę jak i na sztukę wojenną. Wielką popularnością cieszyły się także traktaty polityczne i teologiczne polskich autorów. Chwalono także polski ustrój demokratyczny choć zmiany w systemach politycznych państw europejskich, oparte się na ideach Machiavellego, zdążały w przeciwnym kierunku.
Ciekawe informacje, nie wiedziałam...
OdpowiedzUsuńSzkoda, że dziś nasz kraj i język nie odgrywają już tak wielkiego znaczenia na arenie międzynarodowej, jak to miało miejsce chociażby jeszcze w XVII wieku.
OdpowiedzUsuńCiekawe :)
OdpowiedzUsuńMyślę, że nie mamy się czego wstydzić, nasz język może nie jest szczególnie popularny na arenie międzynarodowej, ale ważne że przetrwał mimo okresu niewoli- 123 lat.
OdpowiedzUsuńWielka szkoda, ze wojny, z jakimi Polska musiała się zmierzyć na przestrzeni wielu lat, spowodowały, ze przestała być krajem bogatym, o wysokiej stopie życia, znaczącym wiele w Europie... Ja ciągle mam nadzieje, że to się zmieni.
OdpowiedzUsuń